Imunita

Lekce z komplexního kurzu

Teoretická část

Jaké jsou dva extrémy špatné funkce imunitního systému?

Jeden extrém je jasný a zná ho většina lidí. Člověk je často nemocný (rýma, nachlazení, angína atd.).

Druhý extrém už moc lidí nezná a je hodně překvapivý. Člověk dlouhou dobu nemá žádné onemocnění. Klidně 5, 10, 20 a více let. Na první pohled to vypadá jako skvělá imunita, ale není tomu tak.

Imunitní systém potřebuje totiž pravidelný trénink. Ten nespočívá jen v odolnosti proti nemocem, ale také v tom, že nějaké onemocnění občas dostaneme (klidně nějaké lehčí). Tím se obranyschopnost těla posiluje ještě více a tento trénink se nedá ničím nahradit.

Bylo zjištěno, že lidé, kteří nejsou dlouhou dobu vůbec nemocní (nemají rýmu či lehké nachlazení), potkávají vážné nemoci. Často jsou to vzácná onemocnění, která se často nedají léčit. Někdy může dojít k úplnému kolapsu. Podle čínské medicíny byl imunitní systém příliš dlouho nabuzený, a pak se zákonitě vyčerpal. Po vyčerpání se dostavují velké zdravotní potíže.

Cviky a rady v kurzu upravují náš imunitní systém, aby fungoval vyváženě. Aby nebyl příliš slabý a nebyl příliš nabuzený. Rovnováha a zlatá střední cesta platí i zde. Čínská medicína nemá ráda žádné extrémy, protože přivolávají do života potíže. Platí to i pro náš imunitní systém.